P45-24LA48-480
General Product Information
Product Series: Pillar
Output: 45000 Watts / kW
Battery Capacity: 28.8 kWh
Product Overview
The P45-24LA48-480 is a 45 kw (45000-watt) three-phase UPS system with a 28.8 kWh AGM Lead Acid battery bank, delivering instant battery backup power at 480 VAC or mission-critical applications. Designed for seamless emergency power protection during outages, it ensures reliable, high-capacity performance when utility power fails.
Wiring Diagram
281 FIELDS LANE - SUITE 2B - BREWSTER, NY 10509 1-800-765-3237 | www.mediproducts.net
P45-24LA48-480
AC Electrical Specifications
General AC Input Line Power Output Load Power
Wattage 45000 Voltage 480 Voltage 480
Phase Type Three Conductor Size 6 AWG Conductor Size 6 AWG
Surge Wattage 75000 Amperage 60 Amperage 60
Waveform Pure Connection Spec Terminal Block Outlets/Breakers
Transfer Time 20 ms Connection Type Terminal Block
Bypass Switch Not Included
DC Electrical Specifications Available Accessories
Battery Type AGM Lead Acid Power Outage Alert Optional
Battery Capacity 28.8 kWh Remote Battery Monitor Yes
DC Voltage 48 Alarm Dry Contacts Yes
Standards
Inverter UL 1741
Battery UL 94V-0