P20-16LA48-208
General Product Information
Product Series: Pillar
Output: 20000 Watts / kW
Battery Capacity: 19.2 kWh
Product Overview
The P20-16LA48-208 is a 20 kw (20000-watt) split-phase UPS system with a 19.2 kWh AGM Lead Acid battery bank, delivering instant battery backup power at 208 VAC or mission-critical applications. Designed for seamless emergency power protection during outages, it ensures reliable, high-capacity performance when utility power fails.
Wiring Diagram
281 FIELDS LANE - SUITE 2B - BREWSTER, NY 10509 1-800-765-3237 | www.mediproducts.net
P20-16LA48-208
AC Electrical Specifications
General AC Input Line Power Output Load Power
Wattage 20000 Voltage 208 Voltage 208
Phase Type Split Conductor Size 2 AWG Conductor Size 2 AWG
Surge Wattage 40000 Amperage 100 Amperage 100
Waveform Pure Connection Spec Terminal Block Outlets/Breakers
Transfer Time 20 ms Connection Type Terminal Block
Bypass Switch Not Included
DC Electrical Specifications Available Accessories
Battery Type AGM Lead Acid Power Outage Alert Optional
Battery Capacity 19.2 kWh Remote Battery Monitor Yes
DC Voltage 48 Alarm Dry Contacts Yes
Standards
Inverter UL 1741
Battery UL 94V-0