MHW100120V 14.4 kWh
Model Number: MHW100120V
Product Series Reassurance (Stationary)
Connection Type Hardwire
Battery Capacity 14.4 kWh
System kW 10000 Watt (10.0 kW)
Phase Type Split
Voltage
Standard 208, Specify 240
Inv Surge Wattage
20000
Phase Type
Split
Transfer Time
20 Milliseconds
Line Voltage
Standard 208, Specify 240
Line Connection Type
Terminal Block
Line Conductor Count
3
Line Conductor Size
6 AWG
Line Amperage
50
Line Wire Configuration
Hot, Hot, Neutral, Ground
Output Load Power
Load Voltage
Load Connection Type
2 Pole Breaker
Load Conductor Size
8 AWG
Load Amperage
40
Load Wire Configuration
Hot, Hot, Neutral, Ground
Load Outlets Breakers
1
DC Electrical Spec
Battery Type
AGM Lead Acid
Capacity
14.4 kWh
DC Voltage
48
Battery UL Listing
UL 94V-0
Enclosure / System Specifications
Cabinet Material
Stainless Steel
Tower Count
1
Heat Output
3412 BTU
Weight
1166 lb
Depth
16 in
System Height
53 in
System Width
28 in