SSH100160V 19.2 kWh
Model Number: SSH100160V
This model replaces SHCS100160V
Product Series Silent Sentry (Wall Mounted)
Connection Type Hardwire
Battery Capacity 19.2 kWh
System kW 10000 Watt (10.0 kW)
Phase Type Split
Voltage
Standard 208, Specify 240
Inv Surge Wattage
20000
Phase Type
Split
Transfer Time
20 Milliseconds
Line Voltage
Standard 208, Specify 240
Line Connection Type
Terminal Block
Line Conductor Count
3
Line Conductor Size
6 AWG
Line Amperage
50
Line Wire Configuration
Hot, Hot, Neutral, Ground
Output Load Power
Load Voltage
Load Connection Type
2 Pole Breaker
Load Conductor Size
8 AWG
Load Amperage
40
Load Wire Configuration
Hot, Hot, Neutral, Ground
Load Outlets Breakers
1
DC Electrical Spec
Battery Type
AGM Lead Acid
Capacity
19.2 kWh
DC Voltage
48
Battery UL Listing
UL 94V-0
Tower Count
2
Heat Output
3412 BTU
Weight
1508 lb
Depth
12 in
System Height
99 in
System Width
38 in