SSH100240V 28.8 kWh
Model Number: SSH100240V
This model replaces SHCS100240V
Product Series Silent Sentry (Wall Mounted)
Connection Type Hardwire
Battery Capacity 28.8 kWh
System kW 10000 Watt (10.0 kW)
Line Conductor Size
6 AWG
Load Connection Type
2 Pole Breaker
Load Conductor Size
8 AWG
Capacity
28.8 kWh
Battery UL Listing
UL 94V-0
Weight
2145 lb
Depth
12 in
System Height
99 in
System Width
58 in