MHW10040V 4.8 kWh
Model Number: MHW10040V
Product Series Reassurance (Stationary)
Connection Type Hardwire
Battery Capacity 4.8 kWh
System kW 10000 Watt (10.0 kW)
Line Conductor Size
6 AWG
Load Connection Type
2 Pole Breaker
Load Conductor Size
8 AWG
Capacity
4.8 kWh
Battery UL Listing
UL 94V-0
Weight
536 lb
Depth
16 in
System Height
41 in
System Width
28 in