SSH10080V 9.6 kWh
Model Number: SSH10080V
This model replaces SHCS10080V
Product Series Silent Sentry (Wall Mounted)
Connection Type Hardwire
Battery Capacity 9.6 kWh
System kW 10000 Watt (10.0 kW)
Line Conductor Size
6 AWG
Load Connection Type
2 Pole Breaker
Load Conductor Size
8 AWG
Capacity
9.6 kWh
Battery UL Listing
UL 94V-0
Tower Count
2
Weight
876 lb
Depth
12 in
System Height
99 in
System Width
38 in