P120-96LI600-480 491.2 kWh
Model Number: P120-96LI600-480
The P120-96LI600-480 is a 120 kw (120000-watt) three-phase UPS system with a 491.2 kWh lithium-ion battery bank, delivering instant battery backup power at 480 VAC or mission-critical applications. Designed for seamless emergency power protection during outages, it ensures reliable, high-capacity performance when utility power fails.
Product Series Pillar
Connection Type Hardwire
Battery Capacity 491.2 kWh
System kW 120000 Watt (120.0 kW)
Phase Type Three
Voltage
480
Inv Surge Wattage
180000
Phase Type
Three
Transfer Time
5 Milliseconds
Line Voltage
480
Line Connection Type
Terminal Block
Line Conductor Count
4
Line Conductor Size
250 kcmil
Line Amperage
200
Line Wire Configuration
Hot, Hot, Hot, Neutral, Ground
Output Load Power
Load Voltage
Load Connection Type
Terminal Block
Load Conductor Size
250 kcmil
Load Amperage
200
Load Wire Configuration
Hot, Hot, Hot, Neutral, Ground
Load Outlets Breakers
DC Electrical Spec
Battery Type
LiFePo4
Capacity
491.2 kWh
DC Voltage
600
Standards
Inverter UL Listing
UL 1741-2021 (UL1741SB), CSA C22.2 No 107.1-16,
Tower Count
8
Heat Output
70 BTU
Weight
14072 lb
Depth
35 in
System Height
86 in
System Width
232 in