MHW150240V-3PH 28.8 kWh
Model Number: MHW150240V-3PH
Product Series Reassurance (Stationary)
Connection Type Hardwire
Battery Capacity 28.8 kWh
System kW 15000 Watt (15.0 kW)
Phase Type Three
Voltage
208
Inv Surge Wattage
30000
Phase Type
Three
Transfer Time
20 Milliseconds
Line Voltage
208
Line Connection Type
Terminal Block
Line Conductor Count
4
Line Conductor Size
6 AWG
Line Amperage
50
Line Wire Configuration
Hot, Hot, Hot, Neutral, Ground
Output Load Power
Load Voltage
Load Connection Type
3 Pole Breaker
Load Conductor Size
8 AWG
Load Amperage
40
Load Wire Configuration
Hot, Hot, Hot, Neutral, Ground
Load Outlets Breakers
1
DC Electrical Spec
Battery Type
AGM Lead Acid
Capacity
28.8 kWh
DC Voltage
48
Battery UL Listing
UL 94V-0
Enclosure / System Specifications
Cabinet Material
Stainless Steel
Tower Count
3
Heat Output
5118 BTU
Weight
2185 lb
Depth
16 in
System Height
65 in
System Width
62 in