P240-48LI600-480 245.6 kWh
Model Number: P240-48LI600-480
The P240-48LI600-480 is a 240 kw (240000-watt) three-phase UPS system with a 245.6 kWh lithium-ion battery bank, delivering instant battery backup power at 480 VAC or mission-critical applications. Designed for seamless emergency power protection during outages, it ensures reliable, high-capacity performance when utility power fails.
Product Series Pillar
Connection Type Hardwire
Battery Capacity 245.6 kWh
System kW 240000 Watt (240.0 kW)
Capacity
245.6 kWh
Weight
7684 lb
Depth
35 in
System Height
86 in
System Width
116 in