P240-96LI600-480 491.2 kWh
Model Number: P240-96LI600-480
The P240-96LI600-480 is a 240 kw (240000-watt) three-phase UPS system with a 491.2 kWh lithium-ion battery bank, delivering instant battery backup power at 480 VAC or mission-critical applications. Designed for seamless emergency power protection during outages, it ensures reliable, high-capacity performance when utility power fails.
Product Series Pillar
Connection Type Hardwire
Battery Capacity 491.2 kWh
System kW 240000 Watt (240.0 kW)
Capacity
491.2 kWh
Tower Count
8
Weight
14504 lb
Depth
35 in
System Height
86 in
System Width
232 in