P30-24LI400-208 122.8 kWh
Model Number: P30-24LI400-208
The P30-24LI400-208 is a 30 kw (30000-watt) three-phase UPS system with a 122.7 kWh lithium-ion battery bank, delivering instant battery backup power at 208 VAC or mission-critical applications. Designed for seamless emergency power protection during outages, it ensures reliable, high-capacity performance when utility power fails.
Product Series Pillar
Connection Type Hardwire
Battery Capacity 122.8 kWh
System kW 30000 Watt (30.0 kW)
Inv Surge Wattage
45000
Transfer Time
5 Milliseconds
Line Conductor Size
2 AWG
Load Conductor Size
2 AWG
Battery Type
LiFePo4
Capacity
122.8 kWh
DC Voltage
300
Heat Output
32 BTU
Weight
4368 lb
Depth
35 in
System Height
96 in
System Width
64 in