P30-32LI400-208 163.6 kWh
Model Number: P30-32LI400-208
The P30-32LI400-208 is a 30 kw (30000-watt) three-phase UPS system with a 163.6 kWh lithium-ion battery bank, delivering instant battery backup power at 208 VAC or mission-critical applications. Designed for seamless emergency power protection during outages, it ensures reliable, high-capacity performance when utility power fails.
Product Series Pillar
Connection Type Hardwire
Battery Capacity 163.6 kWh
System kW 30000 Watt (30.0 kW)
Phase Type Three
Voltage
208
Inv Surge Wattage
45000
Phase Type
Three
Transfer Time
5 Milliseconds
Line Voltage
208
Line Connection Type
Terminal Block
Line Conductor Count
4
Line Conductor Size
2 AWG
Line Amperage
100
Line Wire Configuration
Hot, Hot, Hot, Neutral, Ground
Output Load Power
Load Voltage
Load Connection Type
Terminal Block
Load Conductor Size
2 AWG
Load Amperage
100
Load Wire Configuration
Hot, Hot, Hot, Neutral, Ground
Load Outlets Breakers
DC Electrical Spec
Battery Type
LiFePo4
Capacity
163.6 kWh
DC Voltage
300
Tower Count
4
Heat Output
32 BTU
Weight
5752 lb
Depth
35 in
System Height
64 in
System Width
116 in