P60-32LI400-208 163.6 kWh
Model Number: P60-32LI400-208
The P60-32LI400-208 is a 60 kw (60000-watt) three-phase UPS system with a 163.6 kWh lithium-ion battery bank, delivering instant battery backup power at 208 VAC or mission-critical applications. Designed for seamless emergency power protection during outages, it ensures reliable, high-capacity performance when utility power fails.
Product Series Pillar
Connection Type Hardwire
Battery Capacity 163.6 kWh
System kW 60000 Watt (60.0 kW)
Phase Type Three
Voltage
208
Inv Surge Wattage
90000
Transfer Time
5 Milliseconds
Line Voltage
208
Line Conductor Size
250 kcmil
Line Amperage
200
Load Conductor Size
250 kcmil
Load Amperage
200
Capacity
163.6 kWh
DC Voltage
300
Heat Output
64 BTU
Weight
5968 lb
Depth
35 in
System Height
64 in
System Width
116 in