P60-80LA480-208 26.9 kWh
Model Number: P60-80LA480-208
The P60-80LA480-208 is a 60 kw (60000-watt) three-phase UPS system with a 26.88 kWh AGM Lead Acid battery bank, delivering instant battery backup power at 208 VAC or mission-critical applications. Designed for seamless emergency power protection during outages, it ensures reliable, high-capacity performance when utility power fails.
Product Series Pillar
Connection Type Hardwire
Battery Capacity 26.9 kWh
System kW 60000 Watt (60.0 kW)
Phase Type Three
Voltage
208
Inv Surge Wattage
90000
Transfer Time
5 Milliseconds
Line Voltage
208
Line Conductor Size
250 kcmil
Line Amperage
200
Load Conductor Size
250 kcmil
Load Amperage
200
Battery Type
AGM Lead Acid
Capacity
26.9 kWh
DC Voltage
300
Standards
Inverter UL Listing
Battery UL Listing
UL 94V-0
Tower Count
2
Heat Output
64 BTU
Weight
2162 lb
Depth
16 in
System Height
60 in
System Width
68 in