P60-12LI600-480 61.2 kWh
Model Number: P60-12LI600-480
The P60-12LI600-480 is a 60 kw (60000-watt) three-phase UPS system with a 61.4 kWh lithium-ion battery bank, delivering instant battery backup power at 480 VAC or mission-critical applications. Designed for seamless emergency power protection during outages, it ensures reliable, high-capacity performance when utility power fails.
Product Series Pillar
Connection Type Hardwire
Battery Capacity 61.2 kWh
System kW 60000 Watt (60.0 kW)
Phase Type Three
Voltage
480
Inv Surge Wattage
90000
Phase Type
Three
Transfer Time
5 Milliseconds
Line Voltage
480
Line Connection Type
Terminal Block
Line Conductor Count
4
Line Conductor Size
4 AWG
Line Amperage
80
Line Wire Configuration
Hot, Hot, Hot, Neutral, Ground
Output Load Power
Load Voltage
Load Connection Type
Terminal Block
Load Conductor Size
4 AWG
Load Amperage
80
Load Wire Configuration
Hot, Hot, Hot, Neutral, Ground
Load Outlets Breakers
DC Electrical Spec
Battery Type
LiFePo4
Capacity
61.2 kWh
DC Voltage
600
Standards
Inverter UL Listing
UL 1741-2021 (UL1741SB), CSA C22.2 No 107.1-16,
Tower Count
1
Heat Output
35 BTU
Weight
1921 lb
Depth
35 in
System Height
86 in
System Width
29 in