SSH150240V-3PH 28.8 kWh
Model Number: SSH150240V-3PH
This model replaces SHCS150240V
Product Series Silent Sentry (Wall Mounted)
Connection Type Hardwire
Battery Capacity 28.8 kWh
System kW 15000 Watt (15.0 kW)
Phase Type Three
Voltage
208
Inv Surge Wattage
30000
Phase Type
Three
Transfer Time
20 Milliseconds
Line Voltage
208
Line Connection Type
Terminal Block
Line Conductor Count
4
Line Conductor Size
6 AWG
Line Amperage
60
Line Wire Configuration
Hot, Hot, Hot, Neutral, Ground
Output Load Power
Load Voltage
Load Connection Type
3 Pole Breaker
Load Conductor Size
6 AWG
Load Amperage
40
Load Wire Configuration
Hot, Hot, Hot, Neutral, Ground
Load Outlets Breakers
1
DC Electrical Spec
Battery Type
AGM Lead Acid
Capacity
28.8 kWh
DC Voltage
48
Battery UL Listing
UL 94V-0
Tower Count
3
Heat Output
5118 BTU
Weight
2262 lb
Depth
12 in
System Height
99 in
System Width
58 in