P18-24LI48-208 122.8 kWh
Model Number: P18-24LI48-208
The P18-24LI48-208 is an 18 kw (18000-watt) three-phase UPS system with a 122.4 kWh lithium-ion battery bank, delivering instant battery backup power at 208 VAC or mission-critical applications. Designed for seamless emergency power protection during outages, it ensures reliable, high-capacity performance when utility power fails.
Product Series Pillar
Connection Type Hardwire
Battery Capacity 122.8 kWh
System kW 18000 Watt (18.0 kW)
Phase Type Three
Voltage
208
Inv Surge Wattage
36000
Transfer Time
20 Milliseconds
Line Voltage
208
Line Conductor Size
6 AWG
Line Amperage
50
Load Conductor Size
6 AWG
Load Amperage
50
Capacity
122.8 kWh
DC Voltage
48
Tower Count
3
Heat Output
54 BTU
Weight
2856 lb
Depth
34 in
System Height
72 in
System Width
74 in