P20-10LI48-208 51.0 kWh
Model Number: P20-10LI48-208
The P20-10LI48-208 is a 20 kw (20000-watt) split-phase UPS system with a 51 kWh lithium-ion battery bank, delivering instant battery backup power at 208 VAC or mission-critical applications. Designed for seamless emergency power protection during outages, it ensures reliable, high-capacity performance when utility power fails.
Product Series Pillar
Connection Type Hardwire
Battery Capacity 51.0 kWh
System kW 20000 Watt (20.0 kW)
Phase Type Split
Voltage
208
Inv Surge Wattage
40000
Phase Type
Split
Transfer Time
20 Milliseconds
Line Voltage
208
Line Connection Type
Terminal Block
Line Conductor Count
3
Line Conductor Size
2 AWG
Line Amperage
100
Line Wire Configuration
Hot, Hot, Neutral, Ground
Output Load Power
Load Voltage
Load Connection Type
Terminal Block
Load Conductor Size
2 AWG
Load Amperage
100
Load Wire Configuration
Hot, Hot, Neutral, Ground
Load Outlets Breakers
DC Electrical Spec
Battery Type
LiFePo4
Capacity
51.0 kWh
DC Voltage
48
Tower Count
2
Heat Output
36 BTU
Weight
1304 lb
Depth
34 in
System Height
60 in
System Width
51 in