P30-24LI48-208 122.8 kWh
Model Number: P30-24LI48-208
The P30-24LI48-208 is a 30 kw (30000-watt) three-phase UPS system with a 122.4 kWh lithium-ion battery bank, delivering instant battery backup power at 208 VAC or mission-critical applications. Designed for seamless emergency power protection during outages, it ensures reliable, high-capacity performance when utility power fails.
Product Series Pillar
Connection Type Hardwire
Battery Capacity 122.8 kWh
System kW 30000 Watt (30.0 kW)
Inv Surge Wattage
60000
Transfer Time
20 Milliseconds
Line Conductor Size
2 AWG
Load Conductor Size
2 AWG
Battery Type
LiFePo4
Capacity
122.8 kWh
DC Voltage
48
Heat Output
54 BTU
Weight
2856 lb
Depth
34 in
System Height
72 in
System Width
74 in