P30-12LA48-208 14.4 kWh
Model Number: P30-12LA48-208
The P30-12LA48-208 is a 30 kw (30000-watt) three-phase UPS system with a 14.4 kWh AGM Lead Acid battery bank, delivering instant battery backup power at 208 VAC or mission-critical applications. Designed for seamless emergency power protection during outages, it ensures reliable, high-capacity performance when utility power fails.
Product Series Pillar
Connection Type Hardwire
Battery Capacity 14.4 kWh
System kW 30000 Watt (30.0 kW)
Phase Type Three
Voltage
208
Inv Surge Wattage
60000
Phase Type
Three
Transfer Time
20 Milliseconds
Line Voltage
208
Line Connection Type
Terminal Block
Line Conductor Count
4
Line Conductor Size
2 AWG
Line Amperage
100
Line Wire Configuration
Hot, Hot, Hot, Neutral, Ground
Output Load Power
Load Voltage
Load Connection Type
Terminal Block
Load Conductor Size
2 AWG
Load Amperage
100
Load Wire Configuration
Hot, Hot, Hot, Neutral, Ground
Load Outlets Breakers
DC Electrical Spec
Battery Type
AGM Lead Acid
Capacity
14.4 kWh
DC Voltage
48
Battery UL Listing
UL 94V-0
Tower Count
2
Heat Output
54 BTU
Weight
1371 lb
Depth
34 in
System Height
48 in
System Width
62 in