P30-6LI48-208 30.6 kWh
Model Number: P30-6LI48-208
The P30-6LI48-208 is a 30 kw (30000-watt) three-phase UPS system with a 30.6 kWh lithium-ion battery bank, delivering instant battery backup power at 208 VAC or mission-critical applications. Designed for seamless emergency power protection during outages, it ensures reliable, high-capacity performance when utility power fails.
Product Series Pillar
Connection Type Hardwire
Battery Capacity 30.6 kWh
System kW 30000 Watt (30.0 kW)
Phase Type Three
Voltage
208
Inv Surge Wattage
60000
Transfer Time
20 Milliseconds
Line Voltage
208
Line Conductor Size
2 AWG
Line Amperage
150
Load Conductor Size
2/0 AWG
Load Amperage
150
Capacity
30.6 kWh
DC Voltage
48
Tower Count
3
Heat Output
54 BTU
Weight
1056 lb
Depth
34 in
System Height
48 in
System Width
57 in