P40-24LI48-208 122.8 kWh
Model Number: P40-24LI48-208
The P40-24LI48-208 is a 40 kw (40000-watt) split-phase UPS system with a 122.4 kWh lithium-ion battery bank, delivering instant battery backup power at 208 VAC or mission-critical applications. Designed for seamless emergency power protection during outages, it ensures reliable, high-capacity performance when utility power fails.
Product Series Pillar
Connection Type Hardwire
Battery Capacity 122.8 kWh
System kW 40000 Watt (40.0 kW)
Phase Type Split
Voltage
208
Inv Surge Wattage
80000
Phase Type
Split
Transfer Time
20 Milliseconds
Line Voltage
208
Line Connection Type
Terminal Block
Line Conductor Count
3
Line Conductor Size
250 kcmil
Line Amperage
250
Line Wire Configuration
Hot, Hot, Neutral, Ground
Output Load Power
Load Voltage
Load Connection Type
Terminal Block
Load Conductor Size
350 kcmil
Load Amperage
250
Load Wire Configuration
Hot, Hot, Neutral, Ground
Load Outlets Breakers
DC Electrical Spec
Battery Type
LiFePo4
Capacity
122.8 kWh
DC Voltage
48
Tower Count
3
Heat Output
72 BTU
Weight
3008 lb
Depth
34 in
System Height
72 in
System Width
74 in