P40-4LA48-208 4.8 kWh
Model Number: P40-4LA48-208
The P40-4LA48-208 is a 40 kw (40000-watt) split-phase UPS system with a 4.8 kWh AGM Lead Acid battery bank, delivering instant battery backup power at 208 VAC or mission-critical applications. Designed for seamless emergency power protection during outages, it ensures reliable, high-capacity performance when utility power fails.
Product Series Pillar
Connection Type Hardwire
Battery Capacity 4.8 kWh
System kW 40000 Watt (40.0 kW)
Line Amperage
250
Load Conductor Size
350 kcmil
Load Amperage
250
Battery Type
AGM Lead Acid
Capacity
4.8 kWh
DC Voltage
48
Battery UL Listing
UL 94V-0
Weight
913 lb
Depth
34 in
System Height
64 in
System Width
62 in