P40-8LI48-208 40.8 kWh
Model Number: P40-8LI48-208
The P40-8LI48-208 is a 40 kw (40000-watt) split-phase UPS system with a 40.8 kWh lithium-ion battery bank, delivering instant battery backup power at 208 VAC or mission-critical applications. Designed for seamless emergency power protection during outages, it ensures reliable, high-capacity performance when utility power fails.
Product Series Pillar
Connection Type Hardwire
Battery Capacity 40.8 kWh
System kW 40000 Watt (40.0 kW)
Battery Type
LiFePo4
Capacity
40.8 kWh
Weight
1408 lb
Depth
34 in
System Height
64 in
System Width
51 in