P45-48LA48-480 57.6 kWh
Model Number: P45-48LA48-480
The P45-48LA48-480 is a 45 kw (45000-watt) three-phase UPS system with a 57.6 kWh AGM Lead Acid battery bank, delivering instant battery backup power at 480 VAC or mission-critical applications. Designed for seamless emergency power protection during outages, it ensures reliable, high-capacity performance when utility power fails.
Product Series Pillar
Connection Type Hardwire
Battery Capacity 57.6 kWh
System kW 45000 Watt (45.0 kW)
Phase Type Three
Voltage
480
Inv Surge Wattage
75000
Phase Type
Three
Transfer Time
20 Milliseconds
Line Voltage
480
Line Connection Type
Terminal Block
Line Conductor Count
4
Line Conductor Size
6 AWG
Line Amperage
60
Line Wire Configuration
Hot, Hot, Hot, Neutral, Ground
Output Load Power
Load Voltage
Load Connection Type
Terminal Block
Load Conductor Size
6 AWG
Load Amperage
Load Wire Configuration
Hot, Hot, Hot, Neutral, Ground
Load Outlets Breakers
DC Electrical Spec
Battery Type
AGM Lead Acid
Capacity
57.6 kWh
DC Voltage
48
Battery UL Listing
UL 94V-0
Tower Count
4
Heat Output
57 BTU
Weight
4257 lb
Depth
34 in
System Height
72 in
System Width
102 in