P60-30LI48-208 153.0 kWh
Model Number: P60-30LI48-208
The P60-30LI48-208 is a 60 kw (60000-watt) three-phase UPS system with a 153 kWh lithium-ion battery bank, delivering instant battery backup power at 208 VAC or mission-critical applications. Designed for seamless emergency power protection during outages, it ensures reliable, high-capacity performance when utility power fails.
Product Series Pillar
Connection Type Hardwire
Battery Capacity 153.0 kWh
System kW 60000 Watt (60.0 kW)
Phase Type Three
Voltage
208
Inv Surge Wattage
120000
Transfer Time
20 Milliseconds
Line Voltage
208
Line Conductor Size
250 kcmil
Line Amperage
200
Load Conductor Size
250 kcmil
Load Amperage
200
Capacity
153.0 kWh
DC Voltage
48
Heat Output
108 BTU
Weight
3912 lb
Depth
34 in
System Height
96 in
System Width
97 in